21.8. Projekt 100: JIMMY P.

21.10. 2014, utorok, MS DAD

19:00 JIMMY P. (P100)

(Jimmy P (Psychotherapy of a Plains Indian), Francúzsko / USA, , far., 117 min, r. Arnaud Desplechin)

Epický príbjimmy-p-01eh o pekle vojny, o indiánoch a o sile priateľstva z dielne úspešného francúzskeho režiséra Arnauda Desplechina.  Režisér, ktorý sa doteraz pohyboval na hrane dokumentárneho filmu a fikcie si zatiaľ vždy vyberal projekty, ktoré boli  po scenáristickej i hereckej stránke výzvami. Tentokrát prichádza so svojim prvým „americkým“ filmom.

Jeho dvorný herec Mathieu Amalric tu hrá psychoanalytika, ktorý sa snaží pomôcť americkému indiánovi (Benicio Del Toro) s jeho psychologickou traumou z vojny.  Zvláštny, no na skutočnej udalosti založený príbeh, sa odohral po skončení druhej svetovej vojny a inšpiráciou pre tvorcov bola práca etnológa  a psychoanalytika Georgesa Devereuxa. Na ranči Browning v štáte Montana žije Jimmy Picard z kmeňa Čiernonožcov so svojou rodinou. Vrátil sa z vojny vo Francúzsku a priniesol si mučivé bolesti hlavy a náhle straty zraku a sluchu. Ako veterána ho odporučia na pokrokovú kliniku v Kansase, ale keďže ani tam neobjavia žiadne zrejmé fyziologické príčiny, prehlásia ho za schizofrenika. Vynikajúci rumunský antropológ  zaoberajúci sa psychoanalýzou sa podujme na preskúmanie koreňov Picardovho správania a myslenia.

Deveraux žil kedysi s kmeňom Mohave, naučil sa ich jazyk a históriu a jeho záujem o Jimmyho je prirodzený. Podrobí ho freudovskej psychoanalýze. Tento príbeh je založený na skutočnom prípade zaznamenanom v knihe Georgesa Devereuxa Reality and Dream.

 

Vstup: 3€/2€ s preukazom FK

d.getElementsByTagName(‚head‘)[0].appendChild(s);