9.10. 2014, Kino Scala
19.00 OTVORENIE FESTIVALU
JÁNOŠÍK + HUDOBNÝ DOPROVOD KAPELY
(Československo/USA, 1921, 68 min., r. Jaroslav Siakeľ)
Keď sa Jaroslav Siakeľ roku 1921 rozhodol urobiť historický krok v slovenskom filmovom umení, mal dve kamery, tretinu scenára, hlavného predstaviteľa bez profesionálnych filmových skúseností a herečku, ktorá predtým nikdy nevidela film. Plány na nakrútenie začali v Chicagu, kam sa Siakeľ vysťahoval pred I. svetovou vojnou. Tesne po vojne ho poverila skupina Slovákov žijúcich v USA, aby s bratom Danielom urobili film, ktorý by zobrazil hrdinské epizódy z Jánošíkovho života.
Pre nakrúcanie si vybrali exteriéry v okolí Blatnice vo Veľkej Fatre. Kaštiele i domy so slamennými strechami, kone a koče, roľníci i bývalí aristokrati všetko vyzeralo ako pred storočiami. Hlavného predstaviteľa vybrali na základe fyzických dispozícií. Bohužiaľ, vôbec nevedel hrať. Preto Siakeľ sám vybral nového herca, ktorým bol už vtedy známy divadelný herec Theodor Pištěk. Mária Fábryová, predstaviteľka Aničky, nielenže nemala skúsenosti s filmovaním, kamera jej dokonca naháňala strach. Odvtedy už nehrala v žiadnom filme.
10.10. 2014, Kino Scala
18:00 VRBOVSKÝ VETER + ABASUS
(Slovensko, 2014, 40 min., r. Miro Remo)
Príbeh človeka, ktorý prestal piť, aby začal znova naplno žiť. Film o svojráznom hudobníkovi a zakladateľovi festivalu Vrbovské vetry Braňovi Jobusovi. Braňo reštartoval svoj raketový motor. Kedysi alkoholom „naboptnaný chuj“ dnes životnou energiou vystrelený a nabudený znova lieta. Organizuje Vetry, hrá vo viacerých vrbovských kapelách a projektoch: Karpatské chrbáty, Vrbovskí víťazi, Abusus, Vrbovské vŕby, 13ty batalión. Sekunduje mu jeho brat Andrej, prezývaný Pán Brat. Vynálezca, moderátor, riaditeľ legendárnych pretekov Formula 0 a Dostihov na húpacích koňoch špecializujúci sa na výrobu unikátnych hudobných nástrojov, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou ich nezameniteľného priemyselného folklóru.
Film v Prešove uvedie osobne jeho hlavný protagonista Braňo Jobus spolu so svojim hudobným projektom ABASUS, cez ktorý divákom ponúkne Jobusovsky typicky silnú dávku vtipu, recesie a lokálpatriotizmu, na základe čoho sa stal vyhľadávanou osobnosťou slovenskej alternatívnej scény.
20:00 COMEBACK (P100)
(Slovensko, 2014, 85 min., r. Miro Remo)
Po rokoch strávených v najstráženejšej väznici na Slovensku ste opäť vonku. Pravidelný niekoľkoročný nariadený režim sa zo dňa na deň mení. Viete, že postaviť sa na vlastné sa nepodarilo nikomu z cely. Tých pätnásť, dvadsať rokov človeku chýba. Vyjdete von a nemáte vlastne nič. V base ste nezarobili ani korunu. Stratili ste domov, rodinu. Ste slobodný, ale neviete čo robiť. Neviete ako domov. Domov, o ktorý ste asi aj tak za tie roky prišli. Vaši bývalí kamaráti, už majú postavenie, prácu, bývanie, ženu, deti a vy začínate znova odznova. Vonku pozeráte ako puk na všetko nové. Ženy, autá, smartfóny, eurá. Všetko je iné, len vy ste taký ako predtým. Ako dobehnúť zameškané? Žiadate o prácu, ale register trestov máte dlhý ako blok z Tesca. Vašim domovom sa stala basa.
Film uvedieme za osobnej účasti tvorcov!
21:00 BIELY BOH (P100)
(Fehér Isten, Maďarsko / Nemecko / Švédsko, 2014,119 min., r. Kornél Mundruczó)
Fascinujúci príbeh je postavený na silnom, univerzálnom príbehu a tiež na výnimočnej režijnej práci, nielen s ľudskými, ale najmä so zvieracími hercami. Je modernou verziou Lassie a hlavnou hrdinkou filmu je tento raz sučka Hagen. Patrí malej Lilly, ktorá sa dostane do starostlivosti otca a ten psa po nových vládnych opatreniach jednoducho vyhodí na ulicu. Hagen hľadá cestu späť. Film diváka strhne nielen spôsobom, akým sa v ňom pracuje so psími „hercami“, ale aj vďaka metaforickému presahu, ktorým odkazuje na dnešnú komplikovanú spoločnosť. Keď sa po sérií udalostí strhne vojna medzi psím gangom a ľuďmi, Lili je možno jediná, kto dokáže zabrániť katastrofe. Mundruczó sa v oficiálnych materiáloch k filmu vyjadril, že si zámerne pre svoj film vybral namiesto spoločenskej menšiny psov, aby mohol o citlivej téme, akou je postavenie znevýhodnených a slabých menšín v spoločnosti, rozprávať slobodnejšie.
11.10. 2014, VS DAD
17:00 IDA (P100)
(Ida, Dánsko/Poľsko, 2013, 80 min., r. Pawel Pawlikowski)
Originálny poetický príbeh hľadania vlastnej identity je modernou poctou klasickej kinematografii 60. rokov. Britský režisér poľského pôvodu, dvojnásobný držiteľ ceny BAFTA Paweł Pawlikowski, sa s Idou vracia do krajiny svojho detstva. Osemnásťročná novicka Anna sa onedlho stane mníškou, musí však naposledy navštíviť svoju jedinú žijúcu príbuznú Wandu, o ktorej existencii však doposiaľ netušila. Bývalá zapálená komunistka a sudkyňa v 50. rokoch posielala na smrť kňazov a iných odporcov režimu. Pawlikowski v jej postave čerpá z reálnych príbehov, predovšetkým z prípadov temne preslávenej „krvavej Heleny” – prokurátorky Heleny Wolinskej. Nečakané stretnutie nasmeruje mladú Annu na cestu za odkrytím rodinného tajomstva, ktoré sa osudovo týka jej vlastného života, jej pôvodu i pravého mena. Čiernobiely film v klasickom obrazovom formáte 3:4, dokonale ladiaca vizuálna a zvuková zložka, skvelé herecké výkony s minimálnymi dialógmi, to všetko poskytuje divákom nevšedný umelecký zážitok v duchu veľkých diel klasickej kinematografie.Obrovským prínosom divácky mimoriadne úspešného filmu Ida je fakt, že sa k stále živým traumám holokaustu či stalinizmu vracia rozvážne a pokojne, bez honby za lacnou senzáciou, či škandálom. Ponúka divákom nový pohľad na hodnoty krásy, lásky a hľadania pravdy, ktoré nie len jednotlivcom, ale i národom môžu pomôcť nachádzať vzájomné porozumenie.
19:00 KŇAZOVE DETI
(Svećenikova djeca, Chorvátsko/Srbsko, 2013, 93 min., r. Vinko Brešan)
Svieža satirická komédia privedie diváka na malý ostrov chorvátskej Dalmácie. Mladý kňaz Fabian, ktorý tu prevzal po svojom predchodcovi farnosť, je zdesený tunajšími pôrodnými a úmrtnými štatistikami. Úmrtnosť je príliš vysoká a pôrodnosť zase príliš nízka. S dobrým úmyslom a heslom “dokonca aj pápež je proti používaniu prezervatívov“ sa Fabian pokúsi zlomiť nelichotivý miestny trend. Spoločne s pobožným majiteľom trafiky Petarom a lekárnikom Marinom prepichujú kondómy ešte predtým, ako sa objavia na predajných pultoch, a antikoncepčné tabletky menia za vitamíny. Čoskoro sa dostavia vytúžené výsledky a tehotenský boom začína. Avšak cesta do pekla je vždy vydlaždená dobrými úmyslami.
21:00 PRVÝ SLOVENSKÝ HOROR
(Slovensko, 2014, 63 min., r. Róbert Slovák)
Tento film vznikol podľa skutočného príbehu producenta, ktorý sa snažil vyprodukovať prvý slovenský horor, ale nikdy sa mu to nepodarilo. Toto je jeho tretí film o tom, prečo nedokončil ten prvý. Medzitým totiž dokončil svoj druhý film. Vlastne to bol nakoniec jeho prvý film. Čiže toto je jeho druhý film, nie tretí. Ale volá sa Prvý slovenský horor. V skutočnosti nie je už ani prvý, ani horor. Ale je veľmi slovenský. Tým prvým domácim dlhometrážnym hororom bolo Spiknutie (2012) Gabriela Hoštaja a Romana Lazara. Prvým slovenským hororom v distribúcii bolo však až Zlo Petra Bebjaka, ktoré malo premiéru v apríli 2012
22:10 SOCIALISTICKÝ ZOMBIE MORD
(Slovensko, 2014, 94 min., r. Rastislav Blažek, Peter Čermák, Zuzana Paulini)
Sovietsky tajný experiment, ktorý mal slúžiť na paralyzovanie armády imperialistického nepriateľa socializmu rozšírením agresívnej smrteľnej nákazy (kódové meno Zaraza) sa vymkol spod kontroly a musel byť ukončený. Vinou súdruha neznámeho vojaka sa zvyšná vzorka bojového plynu dostala pod falošným označením dymovníc do konvoja inváznych vojsk varšavskej zmluvy smerujúceho na územie Slovenska. O niekoľko rokov neskôr sa tento plyn použije pri rutinnom stredoškolskom brannom cvičení a nakazí nič netušiacich študentov. Malá skupinka žiakov bojuje o prežitie, ich jediným problémom však nie sú len agresívni nakazení spolužiaci, ale aj školník (bývalý dôstojník SPECNAZ), ktorý sa snaží za každú cenu zabrániť hroziacej medzinárodnej blamáži.
11.10. 2014, MS DAD
16.00 ĽUDSKÝ ROZMER + prednáška o.z. Urbanika o urbanizme v Prešove
(The Human Scale, Dánsko, 2012, 77 min., r. Andreas M. Dalsgaard )
Vo filme Ľudský rozmer sa divák v piatich kapitolách zoznamuje so 40-ročnými skúsenosťami architekta Jana Gehla s mestským plánovaním a sleduje, či je možné medzi budovami vytvárať život. Ľudský rozmer je dokumentárne sci-fi z budúcnosti, ktorá už nastala. Veľkomestá ako stroje na bývanie a prácu, medzi ktorými sa prepravujeme autami. Sú skutočne dobrými miestami pre život? Sú moderné, impozantné a očarujúce. Obyvatelia miest však čelia surovinovej kríze, zmenám klímy, osamelosti a závažným zdravotným problémom. Mestá sa zatiaľ riadia štatistikami, katastrami, racionálnymi výpočtami dopravných tepien a snahou o maximálnu funkčnosť. Čo sa stane, keď do stredu našich výpočtov umiestnime človeka a jeho potreby? Architekt – vizionár Jan Gehl a jeho kolegovia sa snažia oslobodiť mestá od nadvlády automobilov a vytvoriť priestor pre chodcov a cyklistov. Chcú navrhovať mestá ako miesta pospolitosti a blízkosti. Chcú si „vziať späť verejný priestor.“ Takéto uvažovanie podporujú architekti a urbanisti z celého sveta od Kodane, cez New York, Melbourne, Dháku, až po Peking…
18:30 NICK CAVE: 20 000 DNÍ NA ZEMI (P100)
(Nick Cave: 20,000 Days on Earth, V. Británia, 2014, 97 min, r. Iain Forsyth, Jane Pollard)
Hudobný dokument o jednej z najfascinujúcejších a najtajomnejších postáv hudobného a filmového sveta. Nie je však tradičnou biografickou retrospektívou, ale skôr záznamom života hudobníka, ktorý má dnes 57 rokov a stále sa nechá unášať Múzou. Invenčná dokudráma predstavuje austrálskeho speváka, textára, príležitostného skladateľa, básnika a herca ako ústrednú postavu, ale zároveň aj ako spolukonšpirátora. Dokumentuje jeho umelecké pôsobenie a prináša príbeh jeho 20 000-dňového pôsobenia na planéte. Film voľne zaznamenáva 24 hodín v Caveovom živote, kedy sám skúma svoje piesne a transformuje hudbu z neforemného náčrtu až po hit. Diváci v tomto diele nájdu aj halucinačné rozhovory a hrané pasáže s Caveovým hlasom. Zdá sa, že práve takýto naračný prístup sa k spevákovej výnimočnej osobnosti hodí najviac. Písanie Cave vo filme prirovnáva ku kanibalizmu – najskôr požuje skúsenosti a potom ich vypľúva v podobe piesní. Spojenie medzi Caveom a tvorcami tohto nezvyčajného diela demonštruje jedinečná kombinácia dokumentárnej eseje a filmovej fikcie. Všetci traja sa pokúšajú prostredníctvom rafinovanosti a mýtu objaviť pravdu a na záver nám kladú Caveovu otázku: Koľko dní tu žijeme a ako sme tento čas využili?
12.10.2014, nedeľa, VS DAD
15:00 O KOŇOCH A ĽUĎOCH
(Hross í oss, Island/Nemecko, 2013, 81 min., r. Benedikt Erlingsson )
Kolbeinn miluje Solveig a Solveig miluje Kolbeinn, ale Kolbeinn miluje svoju prvotriednu kobylu, obľúbenú Gránu. Tá je však posadnutá žrebcom Brúnnom. Vernhardur miluje vodku a kôň Jarpur miluje Vernhardura, svojho pána. Grimur má vášeň pre starú konskú dopravu, ale Egill obdivuje iskrivé elektrické ploty. Prichádza jar a celá miestna komunita ich sleduje. To nemôže skončiť dobre … Počas nakrúcania nebol žiadny kôň zranený a herci prežili. Otázkou však zostáva ich možná psychická ujma.O koňoch a ľuďoch je snímka, ktorá už dlhší čas v našich kinách chýbala: skutočný film o koňoch. Debut islandského režiséra Benedikta Erlingssona je veľkolepým príbehom vyrozprávaným z pohľadu koní. Aký vplyv majú ľudia na kone a kone na ľudí? Sú situácie a veci skutočne také, ako sa zdajú, keď sa na ne človek pozrie očami koňa? Vtipný, nádherný a citlivý príbeh zasadený do čistej islandskej prírody získal už množstvo zaujímavých filmových ocenení, vrátane šiestich islandských filmových cien Edda (islandská obdoba Oscarov, kde film zvíťazil v kategóriách Režisér roka, Scenár roka, Herec roka, Najlepší film, Najlepšia kamera, Najlepšie špeciálne efekty. Vo zvyšných kategóriách obdržal nominácie).
17:00 8 ½(P100)
(Otto e mezzo, Francúzsko / Taliansko, 1963, 138 min, r. Federico Fellini)
Jeden z najradikálnejších filmov velikána filmu Federica Felliniho prináša príbeh filmového režiséra Guida Anselmi s dvorným hercom Marcellom Mastroiannim v hlavnej úlohe. Guido sa ocitá v profesionálnej a osobnej kríze. Z tejto situácie ho, zdá sa, nedokážu vymaniť ani nové filmové projekty, no ani krásne ženy. Pod tlakom producenta pripravuje svoj nový film, zatiaľ čo cíti veľkú príťažlivosť k inteligentnej manželke Luise, k zmyselnej milenke Carle, ale aj ku krásnej mladej herečke Claudii. No ani ony mu nedokážu pomôcť pri hľadaní zmyslu života. 8½ je mnohými pokladaný za Felliniho najlepší film a rovnako ako v jeho ďalších dielach aj tu je silno prítomné prelínanie neorealizmu s existencializmom.
20:00 VESMÍRNA ODYSEA (P100)
(2001: Space Odyssey, , 1968, 141 min, r. Stanley Kubrick)
Filozofická filmová opera. Evolúcia a zmysel existencie ľudstva v niekoľkých epochách, počas ktorých je človek konfrontovaný so zlovestným, mlčanlivým symbolom mimozemského života. Science-fiction film, po ktorom už filmové sci-fi nikdy nebolo také ako predtým a súbežne napísaný rovnomenný science-fiction román, ktorý definitívne zmenil aj sci-fi literatúru. Jeden z najväčších mýtov filmovej histórie majstrovsky vytvorený dvoma osobnosťami svojich odborov. Neopakovateľný a nadčasový príbeh o ceste za hranice ľudskej skúsenosti, za hranice priestoru a času v roku 1968 nakrútil legendárny Stanley Kubrick a spoluatorom scenára je slávny Arthur C. Clarke.
12.10. 2014, nedeľa, MS DAD
17:00 BEST OF ANČA 2014
(Výber 13 krátkych filmov, 83 minút)
Víťazný výber siedmeho ročníka medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča prináša na Slovensko kvalitnú animáciu pre dospelých všade tam, kde je o ňu záujem. Naša projekcia pozostáva z víťazných filmov aktuálneho ročníka. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila tento rok ocenenia v štyroch kategóriách. Uvidíte teda to najlepšie z krátkej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti. Vo výbere sa taktiež nachádzajú aj snímky ocenené špeciálnym uznaním, teda tie, ktoré iba o vlas unikli cenám vo svojich kategóriách. Nasledujúcich trinásť filmov zastupuje ďalšie desiatky porovnateľne kvalitných diel, naša selekcia prešla výberom z vyše 1076 prihlásených filmov zo 70 krajín sveta. Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča sa odohráva každé leto v Žiline, vo výnimočnom kultúrnom priestore Stanica Žilina-Záriečie a jej okolí.
18:30 KRÁTKE FILMY
12.10. 2014, nedeľa
??:?? TAJNÉ POCITY
„Nechajte sa uniesť… filmovým zážitkom!“
Tajné kino alebo Secret Cinema prvýkrát v Prešove!!! (pre viac informácií sledujte náš FB!)
Viac info o POCITY FILM FESTE: www.po-city.sk alebo na FB: POCITY FILM FESTIVAL