12.-14.4. FEBIOFEST 2015 (Christiania, malá scéna DAD)

12.4.

18:00 Christiania

Danielov svet, r. Veronika Lišková

(Danielův svět, 2014, Česko, 75 min.)

FDanieluv_svet-556961420-largeilm otvárajúci jedno z posledných tabu dnešnej spoločnosti. Daniel je študent, spisovateľ… a pedofil. Jeho príbeh prekvapí citovou otvorenosťou apoctivou snahou vyhnúť sa bulvarizácii a citlivo uchopiť tému, pred ktorou väčšina z nás odvracia tvár najmä z neznalosti. Cez portrét konkrétneho človeka, ktorý sa nebál pred kamerou otvorene hovoriť o svojich problémoch, kladie snímka otázku, aké to je, narodiť sa ako pedofil, nikdy nič nespáchať a napriek tomu byť spoločnosťou nenávidený.

20:00 Christiania

Imaginárne lásky, r. XavierDolan

( Les amours imaginaires, Kanada, 2010, 97 min.)

imaginarneZatajované veľké očakávania, neovládateľná túžba, elektrizujúca radosť v kombinácii s prísnou sebakontrolou, neistotou a obavami, to všetko priam hmatateľne sála z poeticky vyrozprávaného príbehu priateľov Francisa a Moniky, ktorých emocionálnu rovnováhu i vzájomné kamarátstvo zásadne naruší stretnutie s anticky krásnym Nicolasom. Príbeh (skoro)milostného trojuholníka rámcujú „autentické“ výpovede mladých ľudí o najrozmanitejších podobách sklamaní lásky.

13.4.
18:00 malá scéna DAD

Cesta von, r. Petr Václav

(Cesta ven, 2014, ČR, 103 min)

plakat_cesta ven_final.jpgCesta von z ťažkej situácie je lemovaná sklamaním, ale tiež nádejou. Odvaha a rodičovský cit pomáhajú Žanete prekonať prekážky v podobe dlhov, predsudkov spoločnosti i problémov vo vlastnej komunite. Film realitu neprikrášľuje, nikoho nesúdi a vyhýba
sa pátosu. K téme pristupuje s vecným nadhľadom a svojráznym humorom. Cesta ven mala premiéru v rámci tohtoročnej prestížnej prehliadky nezávislých filmov na MFF v Cannes.

 

 

 

 

 

 

 

20:00 malá scéna DAD

Motýle r. Peter Strickland

(The Duke of Burgundy, V. Británia, 2014, 104 min)

motyleNa pustnúcom šľachtickom sídle žije zberateľka motýľov Cynthia so svojou milenkou Evelyn a vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete sa oddávajú sadomasochistickým hrám. Táto lahôdka pre cinefilov sa vyznačuje podmanivou erotickou atmosférou, výraznou hudobnou zložkou a odkazmi na sexploatačné filmy 60. a 70. rokov.

 

 

 

14.4.
18:00 malá scéna DAD

Suri, r. Pavol Barabáš

(Suri, Slovensko, 2015, 65 min)

barabasObjavná cesta po neznámej africkej rieke nás zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života. Film je vážnym zamyslením nielen nad jeho budúcim osudom, nad zanikaním jedinečných kultúr, ale aj nad potrebou rôznorodosti ľudstva, nevyhnutnej na prežitie našej civilizácie v globalizujúcom sa svete.

 

 

20:00 malá scéna DAD

Proti prírode r. Ole Giæver

(Mot naturen, Nórsko, 2014, 80 min.)

proti prirodeCesta do drsnej nórskej krajiny a do hlavy tridsiatnika Martina, mladého otca a manžela. Martin vyráža sám na víkendový výstup do hôr a my počujeme jeho necenzurované myšlienky: nekompromisne úprimné postrehy o jeho usporiadanom malomestskom živote, o ňom samotnom aj o ľuďoch v jeho okolí. Jeho názory a fantázie siahajú od prostých detinskostí až k hlbším dilemám ľudského života. Proti prírode je priamočiary a humorný portrét muža, ktorý túži vybočiť z normálnych koľají.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vstup na jeden film: 3€/2€ (s preukazom FK)

d.getElementsByTagName(‚head‘)[0].appendChild(s);