Predpredaj: bit.ly/KinoPocity_Vstupenky
Utorok, 3. máj o 19:30 h, STROMORADIE
UVOĽNIŤ PÄSTE
(Razzhimaya kulaki, RUS, 2021, 97 min, r. Kira Kovalenko)
“Od producenta filmov Leviatan a Bez lásky. V bývalom banskom meste v Severnom Osetsku sa mladá žena snaží uniknúť z dusivého náručia rodiny, ktorú miluje rovnako, ako ju odmieta.”
Vysoko v horách Severného Osetska je medzi strmými útesmi vkliesnené banské mestečko Mizur. Zaur sem po istých dramatických udalostiach presťahoval svoje deti Adu, Akima a Dakka. Zaur je prísny otec, ktorý nadovšetko oceňuje disciplínu a necíti rozdiel medzi starostlivosťou a nadmernou ochranou. Jeho najstarší syn Akim už stihol uniknúť pred otcom za prácou do Rostova, mesta najbližšieho k Mizuru. Jeho mladší brat Dakko sa ešte musí rozhodnúť, čo chce od života, a ich sestra Ada aktívne plánuje útek. Je to dospelá žena, ale otec sa k nej stále správa ako k dieťaťu. Ada čoskoro pochopí, že uniknúť z otcovho objatia a začať nový vlastný život bude veľmi zložité. Návrat jej staršieho brata Akima vynesie na povrch nevyslovené a nezahojené rodinné traumy.
Vstup: 4€ (celý) / 3€ (s preukazom FK)
Utorok, 10. máj o 19:30 h, STROMORADIE
MALÁ MAMA
(Petite Maman, FR, 2021, 72 min, r. Céline Sciamma)
Nelly má osem rokov a práve prišla o babičku. Odchádza s rodičmi do domu, v ktorom jej mamka vyrastala. A zatiaľ čo rodičia triedia pozostalosť, malá Nelly s radosťou preskúmava dom a jeho tajomné okolie, i les, kde sa jej mamka ako malá hrávala a kde si postavila domček. Jedného rána smútok zo smrti babičky donúti matku odísť bez rozlúčky. Vtedy sa Nelly v lese zoznámi s malým dievčatkom. To si tam stavia dom, má toľko rokov ako Nelly a volá sa Marion. Film Malá mama je novinkou od režisérky Portrétu ženy v plameňoch. Jeho dej sa však neodohráva v 18. storočí, ale v súčasnosti a jeho hrdinkami sú tentoraz dve 8-ročné dievčatká. „Či už máte šesť alebo 60 rokov, táto filmová báseň prenikne do vášho srdca, rozšíri vašu myseľ a poteší vašu dušu, aj keď si budete utierať slzy,“ napísal o filme kritik britského denníka The Guardian.
Vstup: 4€ (celý) / 3€ (s preukazom FK)
Utorok 17. máj o 19:30 h, STROMORADIE
GABI OD 8 DO 13
(Gabi, mellan åren 8 till 13, SWE / NOR, 2021, 79 min, r. Engeli Broberg)
„Každý si myslí, že sa snažím stať chlapcom, ale nesnažím. Nemôžem. Môžem byť iba Gabi.“
Gabi nezapadá do škatuliek vytvorených spoločnosťou. Medzi chlapcami a dievčatami nevníma veľký rozdiel. Podľa toho sa, rodovým normám napriek, oblieka a vyjadruje. U svojej matky Tracy a nevlastného otca Thomasa nachádza pochopenie a podporu. Po opustení liberálneho Štokholmu a presťahovaní sa do menšieho mesta však zisťuje, že všetci ľudia nie sú rovnako chápaví. S nástupom puberty navyše okrem kolektívu prestáva rozumieť aj vlastnému telu. Časozberný dokument v priebehu piatich formatívnych rokov skladá z intímnych každodenných okamihov citlivý portrét dieťaťa, ktoré opúšťa svet hier a hľadá identitu a prijatie.
Vstup: 4€/3€ (s preukazom FK)
Utorok 25. máj o 18:00 h, STROMORADIE
FEMFEST: POSTAVENIE ŽIEN V REGIONÁLNEJ POLITIKE
/diskusia/
Združenie MyMamy, o.z. v spolupráci s Kinom Pocity organizuje v máji dvojdňový festival FemFest s podtitulom “Aby ženy bolo počuť”. Cieľom festivalu je zvýšenie povedomia o rodovej rovnosti Festival prebehne na Stromoradí a v Christianii a jeho súčasťou okrem diskusie a koncertu Doroty Nvotovej budú aj dve filmové projekcie.
Hosťami diskusie Postavenie žien v regionálnej politike sú Silvia Porubanová (výkonná riaditeľka pre Slovenské národné stredisko pre ľudské práva), Apolónia Sejková (MyMamy) a miestne političky a aktivistky. Diskusiu moderuje: Ria Gehrerová z Denníka N.
Utorok 25. máj o 20:00 h, STROMORADIE
FEMFEST: CENZORKA
/film/
(Cenzorka, SK, CZ, UA, 2021, 93 min, r. Peter Kerekes)
Oceňovaná dráma Petra Kerekesa z prostedia ženskej väznice v Odese. Ukrajinka Lesja spáchala zločin z vášne a vo väzení práve porodila svoje prvé dieťa. Stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien: spoluväzenkýň každého veku, manželiek a vdov, dcér, sestier, tehotných žien, matiek s deťmi, dozorkýň. Keby nebolo farebných uniforiem, boli by takmer na nerozoznanie.
Streda 26. máj o 19:00 h, CHRISTIANIA
FEMFEST: SMOLNÝ PICH ANEB PITOMÝ PORNO
/film/
(Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, RO, HR, ČR, LUX, 2021, 106 min, r. Radu Jude)
Na internet unikne video, v ktorom sa pani učiteľka oddáva sexuálnym radovánkam so svojím manželom. Video sa stáva virálnym a napriek maske na tvári je na ňom pani učiteľka jednoznačne identifikovateľná. Škandál je na svete, všetci majú potrebu i možnosť sa k nemu vyjadriť.
Radu Jude vytvoril počas pandemického roka unikátne filmové dielo, inteligentný satirický triptych, nelichotivú satirickú správu o súčasnej nielen post-socialistickej a pandemickej spoločnosti. Po prológu, ktorý predstavuje oné promiskuitné video, sa v prvej časti vydáme na prechádzku súčasnou Bukurešťou. Druhá časť je nekompromisnou sériou lakonických statických obrázkov, ktoré predstavujú encyklopédiu symbolov našej doby. Veľké, aj keď otvorené finále filmu predstavuje diskusiu v škole, pri ktorej sa postupne vynára rozsudok nad pani učiteľkou.
Víťazný film Berlinale 2021.
Streda 26. máj o 21:00 h, CHRISTIANIA
FEMFEST: DOROTA NVOTOVÁ – TEN
/koncert/
Vstup na všetky podujatia je voľný (rezervácie miest: kinopocity@gmail.com)
Utorok 31. máj o 19:30 h, STROMORADIE
LAST AND FIRST MAN
(Last and First Man, IS, 2020, 70 min, r. Jóhann Jóhannsson)
“Experimentálna audiovizuálna sci-fi báseň Islanďana Jóhanna Jóhannssona je zasadená do ďalekej budúcnosti, v ktorej ľudstvo dospelo k zániku. Ponúka unikátny zážitok mimo známy čas a priestor”
V ďalekej budúcnosti sa ľudská rasa ocitá na pokraji zániku. Z jej bývalej slávy zostávajú už iba osamelé a surreálne momenty, ktoré vysielajú naliehavé posolstvo do prázdnoty vesmíru. Jediný po smrti dokončený film vplyvného islandského skladateľa Jóhanna Jóhannssona je originálnou audiovizuálnou hypnotickou sci-fi básňou, v ktorej sa reálne betónové ornamenty menia na znepokojujúce objekty z ďalekej budúcnosti. Kontrastné čiernobiele zábery 16 mm kamery Sturly Brandth Grøvlena v spojení s majestátnym minimalizmom Jóhanssonovej hudby menia film na unikátny zážitok mimo reálny čas a priestor.
Jóhann Jóhannsson (1969–2018) bol plodný islandský skladateľ, ktorý písal hudbu k širokej škále médií vrátane divadla, tanca, televízie a filmu. Jeho dielo je charakteristické kombináciou klasickej inštrumentácie s elektronickými prvkami.
Vstup: 4€ (celý) / 3€ (s preukazom FK)
Comment on “Kino Pocity v klube Stromoradie”
Comments are closed.