Skip to content Skip to footer

PROGRAM JÚL – premietanie v čajovni Božský oráč

Premietania v júli sa uskutočnia na dvore čajovne Božský oráč, Hlavná 24, PO – oproti Rozvoju:)

1.7. o 20.30h, čajovňa Božský oráč, Vstup: 2€

BORGMAN

(Belgicko/Dánsko/Holandsko/2013/113 min./r. Alex van Warmerdam)

Pulzujúci holandský triler s prvkami temnej komédie prináša viacvrstvovú satiru na súčasné spoločenské  neduhy ako konzum, rasizmus, atď. Borgmanov nečakaný príchod do exkluzívnej rezidenčnej štvrte odštartuje sériu znepokojivých, až bizarných udalostí okolo starostlivo budovanej fasády majetného manželského páru, ich troch detí a opatrovateľky. Príbeh prináša množstvo nečakaných zvratov a nálad a drží diváka v napätí medzi strachom, cynizmom a bezmocným smiechom.

8.7. o 19:00h, čajovňa Božský oráč, Vstup: 2€

PREDNÁŠKA JURAJA LUKÁČA  + PREMIETANIE FILMOV VLČIE HORY A STRÁŽCA DIVOČINY

Vlčie hory

(Slovensko/2013/48 min/r. Erik Baláž)

Toto je príbeh o znovuzrodení európskej divočiny, v ktorej vlk, zubor, medveď a ďalšie vzácne zvieratá žijú slobodne, tak ako pred stáročiami. Nahliadnite s nami do nespútaného územia Východných Karpát, v minulosti známeho ako Vlčie hory.

Strážca divočiny

(Slovensko/2009/54 min/r. Robert  Rajchl)

Z pohľadu prírody je to nedávno, čo sa divočina rozprestierala po celej Európe. Dnes jej zostávajú posledné pevnosti. Jednou z nich je tajomná Tichá dolina v slovenských Tatrách. Jej odľahlé rokliny a čarovné pralesy sú domovom pre asi štyridsať medveďov, ktoré tu môžu žiť bez akýchkoľvek konfliktov s človekom. Dvaja mladí filmári sa rozhodli neskreslene zdokumentovať život tohto charizmatického zvieraťa – strážcu divočiny – a upozorniť tak na miznúci svet nespútanej divokej prírody, kde človek je len pozorovateľom.

15.7. o 20:30h, čajovňa Božský oráč, Vstup: voľný

filmy z festivalu JEDEN SVET

VZDELANIE PO ČÍNSKY + ZELENÝ TIGER SA PREBÚDZA

Vzdelanie po čínsky

(Chinese Dream, Weijun Chen / Čína, Juhoafrická republika / 2012 / 58 min.)

Vzdelanie býva najlepším spôsobom, ako uniknúť chudobe, nie však v miliardovej Číne. Na prestížne štátne univerzity sa dostanú iba tí najlepší študenti, ostatní môžu ísť na drahé súkromné a nie vždy kvalitné školy, absolventi ktorých majú na trhu práce neistú perspektívu. Rodičia Wang Pchan sú veľmi chudobní. Ako jedináčik môže len ona svojich rodičov v starobe zabezpečiť. Preto sa rodina zadlží, aby Wang mohla ísť študovať na súkromnú školu. Wan Čchao jednu takú školu práve doštudoval a odišiel do veľkého mesta hľadať prácu. Jeho počiatočný entuziazmus rýchlo vystriedajú obavy, z čoho bude žiť. Je jedným z dvoch miliónov čerstvých absolventov, ktorí každoročne v Číne nevedia nájsť zamestnanie. Mozaiku dokresľuje Wang Čen-siang, učiteľ, ktorý počas školských prázdnin povinne prechádza vidiecke oblasti a láka študentov na štúdium na škole, kde učí. Takmer nič z toho, čo mladým ľuďom a ich rodičom rozpráva, nie je pravda. Pokiaľ však Wang nechce prísť o prácu, nemá na výber. Film dokladá, že vzdelanie sa v Číne stalo výhodným obchodným artiklom.

Zelený tiger sa prebúdza

(Waking the Green Tiger: A Green Movement Rises in China, Gary Marcuse / Kanada / 2011 / 78 min.)

Roľníci v juhozápadnej Číne, odkázaní na nedostatok informácií a na sľuby miestnej propagandy nemajú, zdá sa, s opustením svojich domovov kvôli stavbe vodnej hrádze problém. Ak ide o dobro krajiny, ide zákonite tiež o ich dobro, prikyvujú súhlasne miestni obyvatelia. Až vďaka ekologickému hnutiu, ktoré mapuje hrôzostrašné dopady týchto zásahov a varuje pred nimi ďalších dedinčanov, sa výstavba na hornom toku rieky Jang-c‘-ťiang stretáva s nečakaným odporom. Dokument prináša unikátne archívne materiály z doby, kedy bol ľud bez ohľadu na neskoršie ekologické tragédie presviedčaný o možnostiach úplného ovládnutia prírody, pričom tento spôsob myslenia v Číne stále pretrváva. Film však ukazuje, že aj tu sa konečne prebúdza ekologický aktivizmus, ktorý dokáže účinne oponovať megalománii čínskej vlády. Kampaň za záchranu krajiny a obyvateľov pri rieke Jang-c‘-ťiang dokázala, že aj obyčajní ľudia môžu účinne oponovať bezohľadným developerom.

22.7. o 20.30h, čajovňa Božský oráč,  Vstup: voľný

FREE CHINA: THE COURAGE TO BELIEVE
Michael Perlman / USA / 2012 / 53 min. / anglicky / slovenské titulky

Nový dokumentárny film režiséra oceneného filmu Tibet: Beyond Fear – Michaela Perlmana predstavuje odvážne príbehy Jennifer Zeng a Charlesa Leeho, prenasledovaných čínskou vládou za praktizovanie starodávneho duchovného meditačného cvičenia Falun Gong. Film odhaľuje porušovanie ľudských práv, ktoré je stále bežnou praktikou v dnešnej Číne. Dokument skúma podmienky v čínskom reedukačnom programe, brutalitu autoritárskeho štátu voči desiatkam miliónov vyznávačom Falun Gongu, ako aj snahy ich sympatizantov o zastavenie prenasledovania. Film vyhral viacero cien: stal sa víťazom Free Speech Film Festival vo Filadelfii, získal cenu na LA Awareness Film Festival a na 45. ročníku WorldFest Houston International.

}