Letné Pocity pokračujú premietaním v Lanovom centre na Sídlisku III.

 PROGRAM KINA POCITY AUGUST 2014– LANOVÉ CENTRUM, SÍDLISKO 3

31.7., 20:45 h

VEĽKÝ GATSBY

(The Great Gatsby, USA, 2013, 143 min., r.: B. Luhrmann)

Velký Gatsby sleduje príbeh Nicka Carrawaya, ktorý opustí stredozápad a na jar v roku 1922velky_gatsby sa vydáva do New Yorku, mesta stelesňujúceho uvoľňujúcu sa morálku a populárny jazz. Carraway hľadá svoju vlastnú verziu amerického sna a usadí sa neďaľeko domu záhadného Jay e Gatsbyho a tiež kúsok od svojej sesternice Daisy a jej záletného manžela s modrou krvou Toma Buchanana. Nick sa postupne stane súčasťou sveta mimoriadne bohatých ľudí, ich ilúzií, lások a sklamaní. Nick ako svedok tohoto sveta píše príbeh nemožnej lásky, večných snov a automobilovej tragédie, a nastavuje zrkadlo modernej dobe a ich súbojom.

 

 

 

5.8., 20:45 h

PRED POLNOCOU

(Before Midnight, USA, 2013, 108 min., r.: R. Linklater)

Celine a Jesse. Prvýkrát sa náhodou stretli pred osemnástimi rokmi vo vlaku smerujúcom do Viedne. O deväť rokov neskôr na seba narazili vo Francúzsku. Teraz majú štyridsať a doppred polnocouutovali do Grécka. Úderom polnoci sa opäť stávame svedkami ich netradičného spojenia. Režisér Richard Linklater už po tretíkrát pokračuje v očarujúcom príbehu o náhodnom stretnutí dvoch cudzích ľudí, ktorých pohľady na svet, postoje, skúsenosti a povinnosti sa menia každým ďalším dlhodobým odlúčením a sú konfrontované vo vzájomných nekončiacich rozhovoroch. Prvý z filmov uspel na berlínskom filmovom festivale, druhý bol okrem ďalších ocenení nominovaný na Oscara. Jeden z najväčších milostných príbehov amerického filmu je výnimočným najmä vďaka chémii, ktorá funguje medzi hlavnými predstaviteľmi Ethanom Hawkom a Julie Delpy a z ktorej sa nič nestratilo ani po takmer dvoch desaťročiach.

 

12.8., 20:45 h

KURA NA SLIVKÁCH

(Poulet aux prunes, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, 2011, 93 min., r.: M. Satrapi, V. Paronnaud)

Najnovší film francúzskych tvorcov Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda je pkurao mimoriadne úspešnom animovanom filmePersepolis (ktorý zozbieral desiatky ocenení po celom svete) druhým dielom tejto tvorivej dvojice. Dej perzského rozprávkového príbehu o láske sa odohráva v Teheráne v roku 1958. Najznámejšiemu hudobníkovi svojich čias – Nasír Ali Khanovi manželka v hádke rozbije milované husle. Nasír stratí chuť do života a tragédia ho napokon pripúta na lôžko. Rozhodne sa už len čakať na smrť. Sledujeme týždeň hlbokých snov, vízií a preludov z minulosti, ale i z budúcnosti, až kým nedôjde k odhaleniu šokujúceho tajomstva… Napriek tomu, že ide o hraný film, podobne ako Persepolis aj táto snímka sa vyznačuje fantazijnými prvkami, vynaliezavosťou a hravosťou animovaného diela. Osciluje medzi situačnou komikou a vážnym podtónom a v diele sa prelínajú rôzne žánre a štýly rozprávania. Cez rôznorodú estetiku film voľne prechádza z paródie do rozprávky. Fascinujúca atmosféra, optimistický pohľad na svet, dokonalá práca s filmovým obrazom –  to sú charakteristické črty spolupráce Satrapi a Paronnauda. Film Kura na slivkách vznikol (rovnako ako Persepolis) podľa pôvodnej rovnomennej komiksovej novely.

 

 

19.8., 20:45 h

GRAVITÁCIA

(Gravity, USA, 2013, 83 min, r.: A. Cuaron)

Oscarová Sandra Bullock a George Clooney sa predstavia v hlavných úlohách dygravchberúceho thrilleru režiséra Alfonsa Cuaróna „Gravitácia“, ktorý vás zavedie do nekonečných a neúprosných hlbín vesmíru. Doktorka Ryan Stone (Bullock) sa vydáva na svoju prvú vesmírnu misiu. Sprevádza ju skúsený astronaut Matt Kowalsky (Clooney), ktorý plánuje po návrate na Zem odísť do dôchodku. Ich raketoplán má však vážnu poruchu a na prvý pohľad rutinná misia sa razom mení na boj o život. Stone a Kowalsky sa ocitajú úplne sami uprostred čiernej prázdnoty, len priviazaní jeden o druhého. Skľučujúce ticho je dôkazom definitívnej straty spojenia so Zemou… a šance na záchranu. Strach sa mení na paniku a s každým nádychom sa zmenšujú zásoby kyslíka. Možno jediný spôsob ako sa vrátiť domov, je vrhnúť sa do nekonečného prázdna.

 

 

 

 

26.8., 20:45 h

TRABANTOM AŽ NA KONIEC SVETA

(Trebantem až na konec světa, ČR, 2014, 98 min., r.: D. Příbaň)

Cestovateľ, filmár a novinár Dan Přibáň je autor dokumentárnych cestopisných filmov, propagátor vedy a techniky a človek, ktorý prijíma veľké výzvy. S minimálnym technickým vybavením prešiel Trabantom Hodvábnu cetrabstu, Afriku a Južnú Ameriku. Dokumentárna roadmovie Trabantom až na koniec sveta je o tom, ako sa dokáže zniesť osem ľudí z troch krajín, ktorí sa navzájom nepoznajú, ale strávia spoločne štyri mesiace v žltých „ponorkách“. Potom ako precestoval Trabantom Afriku a nakrútil o tom nezávislý film sa Přibáň a jeho partia podujali na ešte náročnejšiu cestu. Prešli 21124 kilometrov naprieč Južnou Amerikou. Skupina cestovateľov pôvodne zložená z piatich Čechov sa rozšírila o Slováka Mareka Slobodníka a o dvoch Poliakov. Tentoraz na cestu vyrazili dva Trabanty, poľský Fiat a Jawa 250 z roku 1957. A vydali sa v ústrety tomu najnáročnejšiemu, čo sa dá v Južnej Amerike nájsť – amazonský prales, päťtisícové priesmyky Ánd, púšte, či oceán. A keďže sa na tejto ceste novodobých dobrodruhov zúčastnili aj profesionálni kameramani, pripravili nám neuveriteľný vizuálny zážitok, ktorý vypredáva kinosály.

 

Vstupné: 2€