PROGRAM

12.-14.3., nedeľa-utorok

centrum nezávislej kultúry WAVE, Hlavná 121, Prešov 

12.3., nedeľa

18.00   Červená korytnačka

r. Michaël Dudok de Wit, 2016, Franc./Belg., far., 80 min. (NOV)

Príbeh stroskotanca na tropickom ostrove, ktorý obývajú len korytnačky, kraby a vtáky, je zároveň univerzálnym príbehom všetkých zásadných okamihov v živote človeka. O spoznávaní seba samého, o láske, rodičovstve i striedaní generácií rozpráva režisér Michaël Dudok de Wit, držiteľ Oscara za film Otec a dcéra, bez slov, len s pomocou remeselne dokonalej animácie. Magický príbeh o kolobehu ľudského života, zrozumiteľný naprieč generáciami i kontinentmi, získal na MFF Cannes Zvláštnu cenu v sekcii Un Certain Regard a je prvým počinom kultového japonského štúdia Ghibli s európskou koprodukciou.

20.00   Jackie

r. Pablo Larraín, 2016, USA/Čile, far., 95 min. (NOV)

Dráma Jackie je intímnym obrazom jedného z najdôležitejších a najtragickejších okamihov v dejinách Spojených štátov amerických, videného očami ikonickej prvej dámy Jacqueline Bouvier Kennedyovej. Ocitáme sa v Jackinom svete počas dní bezprostredne nesledujúcich po vražde jej manžela, prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. Nehľadiac na smútok a traumu , ktoré prežíva, prvá dáma bojuje o znovuzískanie viery, útechu pre svoje deti i formulovanie historického odkazu svojho manžela Amerike a svetu. – Film získal cenu za najlepší scenár na MFF Benátky 2016.

13.3., pondelok

18.00   Hitchcock/Truffaut

r. Kent Jones, 2015, UAS/Franc., far. + čb, 79 min. (NOV)

V roku 1962 sa dvaja slávni režiséri Alfred Hitchcock (1899 – 1980) a François Truffaut (1932 – 1984) zatvorili na týždeň v Hollywoode, aby spoločne prenikli do tajov filmovej réžie. Popri pôvodných magnetofónových nahrávkach z tohto stretnutia, které poslúžili ako materiál na Truffautovu legendárnu knihu Rozhovory Hitchcock – Truffaut (1983; v roku 1987 vyšla aj v češtine), ponúka nový dokument aj fotografie z tejto najväčšej lekcie filmového remesla všetkých čias a uvádza divákov do strhujúceho sveta tvorcu filmov, ako sú Ani tieň podozrenia (1943), Rozdvojená duša (1945), Okno do dvora (1954), Vertigo (1958), Na sever severozápadnou linkou (1959), Psycho (1960), Vtáci (1963), Marnie (1964) a mnohé ďalšie. Hitchcockovu neuveriteľne modernú tvorbu tu analyzuje a vysvetľuje jeden z jeho najuznávanejších kolegov.

20.00   Belgica

r. Felix van Groeningen, 2016, Belg./Franc., far., 127 min. (NOV)

Belgica je príbeh dvoch bratov: charizmatického a temperamentného Franka, manžela, otca a nevyliečiteľného sukničkára, a jeho ambiciózneho, ale neskúseného brata Joea, ktorý je majiteľom baru zvaného Belgica, najkúlovejšieho nočného klubu v meste. Z bratov sa stanú obchodní partneri, ktorí Belgicu rýchlo premenia na miesto plné skvelej hudby, krásnych ľudí a neviazanej zábavy. Keď však neskôr zistia, že viesť taký podnik je náročnějšie, než si predstavovali, začnú tým trpieť ich vzťahy a osobný život. – Film Belgica, ktorý ponúka pohlcujúcu skúsenosť z eufórie, je zasadený do eklektického zvuku uznávanej belgickej kapely Soulwax a ukazuje opojnú cestu oboch bratov nahor k úspechu i pád, ktorý po ňom nasleduje. Je to film o tom, čo znamená žiť pre prítomnú chvíľu, a o tom, že pohyb vpred je nielen nevyhnutný, ale aj potrebný.

+ Súťaž krátkych filmov – ocenené filmy

14.3., utorok

18.00   Odrazy

r. Andrzej Wajda, 2016, Poľ., far., 98 min. (NOV)

Film o živote avantgardného maliara Władysława Strzemińského prekypuje energiou, vášňou a triezvym hnevom: zobrazuje život muža, ktorý odmietol prispôsobiť sa oficiálnej ideológii, i keď to ohrozilo jeho existenciu. Strzemiński ako umelec a učiteľ dokázal upútať a vyžaroval charizmu. Wajda začína rozprávať jeho príbeh v povojnovej Lodži, kde Strzemiński pôsobí ako učiteľ na Vyššej škole výtvarných umení. Jeho myšlienky tvrdo narazia na Stalinove nariadenia o tom, čo je skutočne dobré pre masy: sociálny realizmus a povrchný pozitivizmus. Z tejto dynamiky vzniká podmanivý príbeh o človeku pevných zásad, ktorý čelil ľahostajnosti a onedlho nato aj hnevu úradných činiteľov, odhodlaných skoncovať s každým, kto spochybnil líniu strany. Strzemiński bol búrlivým živlom, ktorého obdivovali nielen jeho študenti, ale celá mladá generácia.

20.00   Klient

r. Asghar Farhadi, 2016, Irán/Franc., far., 125 min. (NOV)

Klient je príbeh o vzťahu, ktorý začne chladnúť v období, keď manželský pár účinkuje v inscenácii hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. – Ranaa a Emad, iránska dvojica hercov, skúšajú známu hru Arthura Millera a po tom, čo sa ich vlastný dom začne rúcať, sú nútení prenajať si byt od svojich hereckých kolegov. Usídlia sa v novom byte, no nevedia, že tam pred nimi bývala prostitútka s početnou klientelou. Raz večer v nečakanom slede udalostí príde do bytu jeden z jej bývalých klientov, a to práve vtedy, keď je Ranaa sama doma a kúpe sa. Udalosti, ktoré nasledujú, obrátia pokojný život tohto páru úplne naruby. – Film získal Cenu za scenár a cenu pre najlepšieho herca (Shahab Hosseini) na MFF Cannes 2016.

Vstupné na jednotlivé filmy: 3€ / 2€ (s preukazom FK)

Preukaz filmového klubu v hodnote 5€ si môžete kúpiť v pokladni kina 30 min. pred každým premietaním.

Viac na: www.febiofest.sk