Skip to content Skip to footer

Od 4. do 30. novembra 2021 sa na Slovensku uskutoční festival izraelského filmu Kolnoa.Na programe pripravovaného 7. ročníka je premietanie deviatich hraných a štyroch dokumentárnych filmov v originálnej jazykovej verzii so slovenskými a anglickými titulkami.


Filmový festival začal 4. novembra v Nitre. Nasledovať bude Bratislava a postupne krajské mestá Košice, Prešov, Trnava, Žilina a Banská Bystrica.

Organizátorom prešovskej časti festivalu je Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku v spolupráci s prešovským kultúrnym bodom Stromoradie a s Kinom Pocity v Prešove.

Projekcie v Prešove:

Utorok 16.11. o 17:30 VIVIANE SA CHCE ROZVIESŤ

(Gett, Izrael / Francúzsko / Nemecko, 2014, 115 min, r. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz)

Viviane, uväznená v manželstve bez lásky, podala žiadosť o rozvod. Jej manžel Eliša (Simon Abkarian, Casino Royale, Persepolis) však nesúhlasí. Jeho neústupčivosť a Vivianino odhodlanie bojovať za svoju slobodu sú hlavnými znakmi dejovej línie procesu, v ktorom sa tragédia sa prelína s absurdnosťou, a každý detail spoločného spolužitia je predmetom súdu.
Film získal nomináciu Zlatý glóbus 2015 v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Utorok 16.11. o 19:30 SVEDECTVO

(Haedut, Izrael / Rakúsko, 2017, 93 min, r. Amichai Greenberg)

Joel (Ori Pfeffer) je zanietený historik, ktorý sa snaží dokázať, že v malej dedinke Lensdorf sa na sklonku druhej svetovej vojny uskutočnil masaker 200 židov vykonávajúcich nútené práce. V priebehu svojho pátrania zisťuje, že niekto sa snaží systematicky zakrývať stopy zločinu. Pri hľadaní dôkazov natrafí na fotografiu svojej matky priradenú k inému menu a zisťuje, že jeho matka pravdepodobne nie tou ženou, za ktorú sa vždy vydávala a pravdepodobne nie je ani židovka.

Vstup voľný.